Тема. Зайдеш у казку – знайдеш підказку!
Індійська народна казка «Фарбований
Шакал».
Мета: дати початкові відомості
про «Панчатантру» - збірку індійських казок
про тварин, розкрити поняття «мандрівний сюжет» на основі порівняння
індійської казки «Фарбований Шакал» та української І.Франка «Фарбований Лис»;
розвивати навички компаративного аналізу; виховувати неприйняття хвалькуватості
та облудності.
Тип уроку. Урок пошуку істини.
Обладнання: портрет І.Франка,
текст казки «Фарбований Лис»
Епіграф
Говорячи
ніби про звірів, вона одною бровою
підморгувала на людей…
Іван Франко
ХІД УРОКУ
І.Орг. момент. Створення ситуації
успіху.
Вправа «Серце в долонях»
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Зробити аналіз кроссену .
Дати відповіді на запитання .
- Який твір називається казкою?
- Чим різняться народна та літературна казка?
- Які є види казок? Наведіть приклади.
- Які казки вважаються найдавнішими?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
учнів
-
Казки про тварин вважаються найдавнішими, бо
раніше людина жила серед природи, її оточували дикі звірі. Їх боялися, на них
полювали, їх приручали. Тварин навіть обожнювали, складали про них легенди,
казки, будували храми. Чимало казок складено різними народами про лисицю.
(Читання початку казки І.Франка
«Фарбований Лис»)
-
Чи впізнали ви цю казку?
-
Що станеться далі з Лисом Микитою?
ІV. Оголошення теми й мети уроку
V. Переказ індійської казки
«Фарбований Шакал»
1.Бесіда
- Визначте головні риси вдачі Шакала.
- Якими лісовими мешканцями оточив себе «новоспечений цар»? Про що це
свідчить?
- Чим подібні казки І.Франка «Фарбований Лис» та »Фарбований Шакал»?
- Герой казки позитивний чи
негативний? Чи заслуговує він на співчуття? Свою думку обґрунтуйте.
- Кого і за що засуджують ці
казки?
2. Словникова робота
Запис у зошити
Алегорія – художній прийом, коли …
Звертаючись до юних читачів, І.Франко писав:»…Діточки
любі, не тим цікава байка, що говорить неправду, а тим, що під лушпиною тої
неправди криє велику правду… Адже се не про бідних Вовків та Ослів мова, а про
нас самих з нашою глупотою, лінивством…»
А як так сталося, що казка українська та індійська
дуже схожі між собою?
(Розповідь учителя про «мандрівні
сюжети»)
Мандрівні сюжети – це спільні, однакові історії, які
зустрічаються у фольклорі різних народів.
«Фарбований Шакал» - казка, що входить до давньоіндійської збірки казок
«Панчатантра» (панча-п’ять , тантр – книга). Всі казки цієї збірки об’єднані
спільною метою – навчити людину бути мудрою.
V. Закріплення вивченого
Метод «Прес»
- Що об’єднує українського Лиса Микиту та індійського шакала Чандараву?
- У яких ще казках ви читали про хитрого, винахідливого Лиса чи Лисичку?
- Які сюжети ми називаємо «мандрівними»?
VІ. Учнівський порадник (координація
роботи учнів над проектом «Я -казкар»,
опрацювання схеми побудови казки.)
VІІ. Домашнє завдання
1.Підготовити ілюстрацію до казки.
2.Прочитати японську народну казку «Момотаро, або
Хлопчик-Персик»
Немає коментарів:
Дописати коментар