Кожне слово неосяжне…



Кожне слово неосяжне…
Тема:
Пейзажна лірика. Складання власних поезій.
Мета: вчити дітей відчувати красу оточуючого світу; виражати свої емоції та почуття від побаченого в словесній формі; поповнювати активний словниковий запас учнів, спонукати знаходити влучні поняття; прищеплювати любов до поетичного слова.
Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення у 5 класі
Форма уроку : поетична майстерня
Хід уроку.

Епіграф:                  Творчість -  це десять відсотків натхнення
                                   І дев’яносто відсотків напруженої праці.
                                                                             Томас Едісон

 І. Організаційний момент. Створення ситуації успіху.

Музикотерапія. - Які звуки ви чуєте?
Вправа «Мій улюблений колір» (розвиток образного мислення).
         - Діти, подивіться навколо себе (дошка прикрашена ілюстраціями дітей до вивчених ними творів про природу та портретами письменників). Придивіться уважно до кольорової гами,  виберіть «свій» колір,  насолодіться ним, відчуйте його енергетику, «скуштуйте» його на смак і, поринувши в його ауру, розміщуйтеся за столом відповідного кольору.
- Що символізує ваш колір? (На звороті написано: червоний – активність, жовтий – спокій та задоволення; зелений – задумливість, мрійливість; синій – образа; фіолетовий – сум та тривога, коричневий – втома. (Додаток 1)
Колір - це світло, без якого немислиме наше існування. Ми сприймаємо колір головним чином за допомогою зору, але несвідомо ми вбираємо його через шкіру, м'язи і навіть кістки. Впливаючи на наш організм, колір може стати його цілителем. Так художники, композитори, поети лікують душу людини. Художники – картинами, композитори – музикою, поети  - словом.

Асоціативний кущ. 
-         Діти, як ви гадаєте, про що ми будемо говорити на уроці? (про природу)
-         Охарактеризуйте природу за допомогою кольорів, які ви вибрали. Назвіть епітетами її на цю букву.
Природа - …..
-  Які кольори переважають? Про що це говорить?

ІІ. Мотивація навчальної діяльності
  Слово вчителя з поєднанням методу мозковий штурм. Якщо коваль може із міцного заліза, зігнувши його за своїм бажанням, зробити витончений орнамент, то чи не може поет вилити свій візерунок, але не з металу, а зі слова?
Ви можете заперечити, що поети – це особливі люди, яким талант дав Бог. Можливо, ви і праві.
Але, по-перше, ми ще не всі свої таланти знаємо. По-друге, не обов’язково бути поетом: можна навчитися відчувати вірші, налаштовувати свою душу  на хвилю натхнення.
Яким бачить світ поет? Які слова «виковує», щоб передати свої враження від побаченого?
   Сьогодні   ми полинемо  з вами у природу, пригадаємо поетів, котрі її возвеличували. Природа дає нам сили ви­тримати труднощі, жити по-справж­ньому, творити красу Це диво може зробити тільки вона - чарівниця Поезія.   Тож  поет – збуджує в читача такі самі почуття, які сколихнули його душу.  І сьогодні, на уроці,  ми спробуємо відшукати свої слова для малювання літературного пейзажу.
Як ви гадаєте що ви зможете після сьогоднішньої зустрічі?
Орієнтовні відповіді?
-         відчути себе письменником, творцем художнього мистецтва;
-          складати самостійно власні вірші  цікаво, образно пере­давати свої  враження;
-          бачити і знаходити цікаве довкола;
-         виражати свої емоції та почуття від побаченого в словесній та письмовій формі;
-         знаходити влучні поняття про природу;
-         усвідомлювати значення  розвитку своїх поетичних здібностей.

Коментоване читання з обґрунтуванням.
Поезія – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі… (Ліна Костенко).
Поезія - це просторий світлий храм. (Ш. Петефі).
Поезія - це прекрасна мудрість. (В. Симоненко).

Обмін враженнями про почуте.
- Як ви розумієте ці слова? Поділіться своїми враженнями.

IIІ.    Повідомлення теми і мети уроку
   Слово вчителя
Епіграфом нашого уроку стануть слова Томаса Едісона: 
 «Творчість -  це десять відсотків натхнення
             І дев’яносто відсотків напруженої праці»
- Як ви розумієте ці слова?    

Проблемне питання:
Чи легко написати поезію? Чи кожен може стати поетом?                                 

- Тож крокуємо швидко, впевнено, дружньо, долаючи
 «Сім кроків для того, щоб стати поетом
І крок. Гра «Асоціація».  
ІІ крок. Віршована розминка  «На пошуки епітета».
ІІІ крок. Віршова розминка «Сила метафори».
ІV крок. Віршована розминка «Відтвори зміст».
V крок.  Віршова розминка «Вірш і рими».
VІ крок. Прийом «Мозаїка».
VІІ крок. Віршована розминка «Кольоровий вірш».

ІV. Формування нових знань, умінь і навичок.
«Літературна розминка».
     -  Назвіть письменників, які писали про природу? (Алкман, А. Фет,
Ф. Тютчев, О. Пушкін,  М.  Лермонтов, Й. В. Гете…)
    -  Як називається опис природи у художньому творі?(Пейзаж).
    - Що допомагає поетам майстерно зобразити картини природи? (Використання художніх засобів).
-         Які художні засоби ви знаєте? (Епітет, метафора, порівняння).
-         Чому для письменників тема природи посідає головне місце?
-         Чи є у вас улюблені вірші про природу.
-         Про що в них йдеться?

Прийом «Передбачення».
-         Якій темі присвятили б ви власні свої поезії? Чому?

- Давайте поміркуємо і будемо шукати у собі творчі здібності.
Вправа «Звуки природи»
-         Уявіть, які ви звуки чуєте, коли йде дощ?
-         Опишіть звуками подорож до зимового лісу.
-         Опишіть звуками настрій від холодної погоди.

Гіпотетична ситуація «Небувальщина».
-         Діти, уявіть, а що було б, якби небо завжди було чорним?
-         Розкажіть, що було б, якби ми жили по 600 років?
-         Як би ми жили, коли б не було письменників, книг?
-         Як це – бути метеликом?

                 Анкета «Моє життя» (словесний портрет).
                 - Уявіть, що ви – сніжинка, метелик, листочок. Розкажіть про себе користуючись анкетою. Усно заповніть анкету за допомогою порівнянь, епітетів, метафор.

Сніжинка
Метелик
Листочок
Я -



Народилась



Моя (мій) мама, тато



Мої братики і сестрички



Мої вчинки



Емоції



Вільний час






 Прийом  «Поетична хвилинка»
      Виразне читання напам’ять (заздалегідь підготовлених) 2-3 учнями віршів про природу (випереджувальне завдання).

Інтерактивна вправа  «Ланцюжок думок».
-         Які картини постали у вашій уяві під час прослуховування? Спробуйте описати те, що намалювала вам ваша уява.
-         Які настрої викликали у вас картини природи, змальовані у віршах? До яких роздумів вони вас спонукали?
      -   Якби ви були художником, які б намалювали картини?

Інтерактивна вправа «Мікрофон».
- Діти, скажіть, а що потрібно для того, щоб була вдало написана вами поезія? (образне мислення, вміння підібрати порівняння, епітети, метафори, розуміння змісту висловлення)
- Тож давайте порозминаємось і здійснемо
«Сім кроків, щоб стати поетом»…

І крок. Гра «Асоціація».
-         Що символізує природа? Які асоціації  у вас виникають? Які думки, почуття, переживання втілено в образах?

ІІ крок. Віршована розминка.  Творча робота «На пошуки епітета» (завдання творчо-пошукового характеру в групах). Підібрати якомога більше епітетів до слів.
І група: зима;           ІІ група: краплина;     ІІІ група: небо;    ІV група: вітер;  V група – озеро;  VІ   група - сніжинка.
(Очікувані відповіді:
І група: холодна, сніжна, багата, біла, крижана, відлюдкувата, срібляста,  діамантова…;
ІІ група: дощова, велика, прозора, холодна, безпощадна, жорстока;
ІІІ група: безмежне, лагідне, сумне, насуплене, веселе, грайливе;
ІV група: роздратований, чуйний, сильний, жорстокий, безпощадний, дратівливий, вітер-розбишака;
V група: гладеньке, роздраконене, гофроване, могутнє, глибоке, прозоре;
VІ   група: легенька, холодна, прозора, біла, відчайдушна, дружня…)

ІІІ крок. Віршова розминка «Сила метафори».
-         А тепер спробуйте описати психологічний стан вашої душі, пояснивши його  природними явищами.
Зразок: Радість – мільйони зірок, що виблискують на небі. Радість – це величезний букет квітів, який вдихаючи розриває серце на шматочки.
І група: Спокій – це … (лапатий білий сніг, що сяє).
ІІ група: Сум – це … (ритмічний гуркіт дощу).
ІІІ група: Байдужість – це … (багряне осіннє листя, що плутається під ногами).
ІV група: Життя - це … ( весна, літо, осінь, зима, які по черзі змінюються).
     V група: Відчуження – це … .
     VІ група: Людяність – це … .

ІV  крок. Віршована розминка «Відтвори зміст» (завдання творчо-інтуітивного характеру).
Сонце світить та не…            ( гріє)
Листячко в  садах…                ( жовтіє)
В полях зібрали…                   ( урожай)
Летять шпаки у теплий…      ( край).

V крок. Віршова розминка «Вірш і рими» (завдання творчо-дослідницького характеру). Скласти вірш за римами.
……………………спить                  …………………….. цвіт
……………………забуває               …………………….. світ
……………………скрипить            …………………….. спить
.………………….. співає                 ……………………… шелестить

Очікувані відповіді:
Троянда має гарний цвіт
Вона відома на весь світ.
Вночі ця квітка добре спить
Вдень – пелюстками шелестить.

Фізкультхвилинка  «На лоні з природою» та «Музикотерапія».
    (Під час прослуховування музики діти виконують малювання у  повітрі.)   
    - Діти, підніміться і намалюйте образи, які я буду називати одночасно двома руками (сонце, квітка, гори, хмаринка,  метелик.)
    - Візьміть тепер свій колір і покладіть його на те місце, що у вас болить. Відомо, що колір вміє виліковувати.

VІ крок.  Прийом «Мозаїка» (завдання пошуково-дослідницького характеру).
Треба скласти вислів про природу, з окремих слів, пояснивши його.
  І група. Даром, велике, природа, лише, робить. (Лише природа робить велике даром (О.Герцен).
ІІ група.  Залежить, тебе, від, а, врожай, від, посів, природи. (Посів залежить від тебе, а врожай – від природи (С.Рамішвілі).
ІІІ група. Природи, серце, чисте, у (У природи чисте серце (Х.Огума).
ІV група. Лікар, природа (Природа – лікар (Гіппократ).

VІІ крок. Віршована розминка «Кольоровий вірш» (завдання кольорово-пошукового характеру).
-         Складіть вірш - сенкан, у кожному рядку якого був би присутній вибраний вами колір (робота в групах). Продемонструйте нам у «Кріслі автора» свої твори. (один з групи читає складений вірш).

                                              Кольорові сенкани
******
Трава(зелений)
Весняна, запашна
Росте, пробивається, кличе
Трава – зелений килим весни
Радість
******
Жовток
Жовтенький, сонячний
Жовтіє, жовтітиме, пожовтіє
Жовтий жовток дарує життя
Курчатко

Проведення конкурсу «Юні поети».
- Ви вже навчилися, образно мислити, знаходити риму,  тож спробуйте у вирішальному конкурсу себе проявити і  скласти вірші за тематикою( на столі лежать картки із завданням:  І група: про зиму;    ІІ група: про краплину;     ІІІ група: про небо;    ІV група: про вітер;  V група – про озеро;  VІ   група – про сніжинку.)

«Миттєвості настрою»
Учні читають свої вірші.  

IV.  Підбиття підсумків роботи.
Слово вчителя. Якщо перефразувати відомий усім закон А.Ейнштейна, то «думка не має маси спокою і лише  у русі стає фізично відчутною». Ми вчимося слухати своє мовчання, що є не спокоєм, а джерелом творчої енергії.

Рефлексія. Метод «Про почуте і побачене».
-         Що нового я відкрив у собі?
-         Що нового я відкрив для себе, чого навчився?
-         Що нового я дізнався під час уроку?
     -   Чи згодні ви з епіграфом нашого уроку?  Як ви його розумієте?
Слово вчителя. Не бійтеся творити. Запросіть творчість до вашого повсякденного життя. Для цього щодня винаходьте нове слово і його значення, помічайте та придумуйте нові звуки, дії, бо насправді палітра творчості – безмежна. Якими ви станете творцями – відповідь знаєте лише ви. Дійте!


VІ. Диференційоване домашнє завдання. Виконати на вибір одне з двох завдань.
1. Вигадати нове слово і дати йому визначення, намалювати його.
2. Скласти акровірш зі словом 
П
Р
И
Р
О
Д
А.
   3. Цікаві повідомлення про види поезій (високий рівень).

2.Перевірка домашнього завдання.

А) Створення власної пісні на слова Генріха Гейне «Задзвени із глибини…»;
Б)  написання власного твору за зразком Г. Гейне;
В) опис власних вражень від вірша Г. Гейне.





















Таблиця

Образ
Пласти художньої мови

Загально
вживані
слова
Тропи – слова чи вирази у переносному значенні

порівняння
епітет
метафора
небо
блакитне
синє
високе
Ніби перевернутий
океан;
Як блакитний
шлейф
безмежне
лагідне
сумне
насуплене
веселе
грайливе
Шлейф, забризканий зірками;
Над землею простяглася розірвана скатертина небес;
Тягуча блакить неба
озеро
велике
мале
гірське
Наче забуте серед зеленого
Лугу люстерко;
Як бабусина пральна дошка
гладеньке
роздраконене
гофроване
могутнє
Воланами циганської
спідниці омивало
береги озеро;
Озеро нашіптувало таємниці підводного життя;
Розхлюпувало почуті від місяця новини
вітер
сильний
північний
слабкий
Як потужна помпа;
Ніби водяний потік
роздратований
чуйний
вітер-розбишака
Вітер обіймав холодними руками, залазив за пазуху, лоскотав до гусячої шкіри;
Вітер розчісував волосся на козацькій могилі
верба
висока
стара
Як вартовий;
Ніби велетень на кремезних ногах
кремезна
стареча
похилена
зажурена

Верба застидалася своєї незграбності, похилилася;
Верба стогнала, плакала, ховала у вітах своє обличчя



Немає коментарів:

Дописати коментар