Цикл уроків у 5 класі



Тема. І оживає істина стара – людина починається з добра!
 Китайська народна казка «Пензлик Маляна».
Поетизація мистецтва й уславлення образу митця в казці. Значення фантастичних елементів.
Мета: розкрити зміст і головну думку казки; розвивати навички виразного читання, уміння переказувати прочитане; виховувати працелюбність та доброту, шанобливе ставлення до культури та мистецтва інших народів.
Тип уроку. Урок – польоту фантазії.
Обладнання: тексти казки «Пензлик Маляна» (у перекладі), ілюстрації до казки.
Хід уроку
І. Створення ситуації успіху
ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів
— Зустріч із казкою – це чарівна, приємна подія.
Сьогодні ми вирушаємо до чарівного світу китайської народної казки. Світ цей незнайомий вам, діти, але подорож по якому буде захоплюючою і цікавою. А щоб вирушити у подорож, нам необхідно дізнатися про країну, та звичаї до якої ми будемо мандрувати.
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку
1.     Учнівська презентація «Мандрівка до Китаю»
Актуалізація опорних знань
Евристична бесіда
1.     Який твір називається казкою?
2.     Що називають народною казкою?
3.     Які є види народних казок?
4.     Яка ваша улюблена казка? Чому?
IV. Сприйняття і засвоєння нового навчального матеріалу
1. «Карусель» ( Обмін враженнями ).
— Що вам найбільше в казці сподобалося? Чому?
V. Формування вмінь та навичок учнів
1. Колективне складання плану казки
2. Гра «Заморочки з бочки»
1)    Що і як хлопчик малював спочатку?
2)    Чому Малянові приснився дідусь?
3)    Чому і як саме змінився характер малюнків хлопця?
4)    Що свідчить про жорстокість багатія?
5)    Чому відбулися казкові перетворення?
6)    Чому пензлик не слухався імператора?
7)    Що відрізняє мрії імператора від мрій Маляна?
8)    На кого з персонажів російської казки схожий імператор у нестриманості своїх  бажань?
3. Виконання завдань (в парах).
3.1 Тест: знайди правильну відповідь
1) Маляну пензлик подарував:
а) шкільний учитель;
б) сивобородий дідусь;
в) Малян сам заробив гроші й купив пензлик.
2) У маєтку поміщика Малян намалював:
а) ковдру;
б) багато золота;
в) вогнище у грубці.
3) Довгий ланцюг цеглин перетворився для імператора на:
а) золото;
б) удава;
в) корабель.
3.2. Робота з текстом казки
— Знайди в тексті приклади казкових перетворень.
— Знайди в тексті приклади якісних, головних та тріумфальних випробувань пензлика – Маляна.
3.3. Характеристика героя
— Як розвивається характер героя в результаті випробувань?
3.4. Робота з ілюстраціями до казки «Пензлик Маляна»
1) Що є центром малюнка?
2) Яким чином художник виокремив птаха?
3) Якого кольору загальний фон малюнка і який настрій він створює?
4) Як художник передав зухвалість, недобру вдачу поміщика?
 5) Уважно розглянь малюнок і розкажи про заняття простих китайців узимку Що про це сказано в тексті?  Знайди своєрідні деталі в одязі, взутті зображених людей.










VІ.  Перевірка виконаної роботи .
   Чого вчить нас китайська народна казка «Пензлик Маляна»?
   До якого виду народної казки відноситься ця казка?
   Яке значення фантастичних елементів у казці?
   Що прославляється у казці?

VІІ. V. Учнівський порадник (координація роботи учнів над проектом «Я  -казкар»)

VІІІ. Домашнє завдання:
·         Підготувати інсценівки-діалоги за казкою «Пензлик Маляна»;
·         Навчитися характеризувати героїв та робити висновки;
·         Прочитати арабську народну казку «Синдбад - мореплавець»

VІІІ. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Учням пропонується закінчити одне з речень:
   На уроці я дізнався (дізналася) нове те, що … .
   Мені сподобалося … .
   Найкраще читав (читала), працював (працювала) на уроці … .
   Мене навчила ця казка … .


Немає коментарів:

Дописати коментар